Vadkárok az erdőgazdálkodásban és a mezőgazdaságban.

Vadkárok

VADKÁR

01. ERDEI VADKÁR

02. MEZŐGAZDASÁGI VADKÁR

A vadkár.

A vadásztársaság köteles minden, vad által erdőgazdálkodásban és mezőgazdaságban okozott kárt (vadkárt) a károsultnak megtéríteni. A vadkárok jogi szabályozása azonban meglehetősen kötött, a vonatkozó jogi rendelkezések részletesen határozzák meg, hogy pontosan milyen vad által, miben, milyen magatartással okozott és milyen következményekkel járó károkat kell „kártérítésre alkalmas”vadkárnak tekinteni.

info

Ha a károkozás a fentiek szerint vadkárnak minősül és a kárigény érvényesítése is követi a speciális jogi eljárásrendet, akkor a károsult végül jó eséllyel számíthat a kárainak megtérítésére.

Erdőgazdálkodás és mezőgazdaság.

Fontos, hogy a vad a károkat erdőben, erdősítésben vagy csemetekertben, szántóföldön, gyep és legelő művelési ágba sorolt területeken, szőlőben, vagy gyümölcsösben okozza. Vadkárt a vad csak ezeken a területeken okozhat.

A vad.

Az erdőgazdálkodásban és a mezőgazdaságban okozott károk tekintetében a vadásztársaságnak csak meghatározott vadfajok károkozása esetén áll fenn a kártérítési felelőssége. Azaz, nem minden vadászható állat által okozott kárt kell megtéríteni. Nem minden vad által okozott kár vadkár. A gímszarvas vagy vaddisznó okozta kárért pl. felel a vadásztársaság, de pl. a borz, vagy róka által okozott károkért már nem. A mezei nyúl által okozott károkért pedig csak korlátozottan felel.

info

Az, hogy az  egyes vadászható állatfajok melyik kategóriába tartoznak, azaz, hogy fel lehet-e egyáltalán lépni vadkárigénnyel az általuk okozott károkért vagy sem, azt a jogszabályok tételesen meghatározzák.

A károkozás.

A vad által tanúsított lehetséges magatartások: rágás, hántás, túrás, taposás, törés, elfogyasztás, táplálkozás. A magatartással okozott lehetséges következmények pedig: csemeték elhalása vagy fejlődésének akadályozása, természetes erdőfelújulás akadályozása, vagy terméskiesés előidézése. A károsultnak vadkárigénye érvényesítésére tehát abban az esetben nyílik lehetősége, amennyiben a vad az érintett területen a fenti magatartások valamelyikével a fenti következmények valamelyikét okozza.

A károkozás

Egyéb speciális szabályok

Az erdőgazdálkodásban és mezőgazdaságban okozott vadkárok érvényesítésére a fentieken túl is számos speciális szabály vonatkozik. Ilyenek pl. esetenként a károsult szinte azonnali bejelentési kötelezettsége, vagy az egyéb vadkárbejelentési időszakok, a kárfelmérés és vadkárbecslés sajátos szabályai, közigazgatási eljárás igénybevétele, vagy a szakértőknek az egész eljárást érintő kiemelkedő szerepe.

info

Ezek közül is kiemelendő, hogy a károsultnak a károkozó magatartás észlelését követően a vadkárok jellegzetességéből adódóan azonnal meg kell tennie a szükséges lépéseket, ha kárigényét a későbbiekben sikeresen kívánja érvényesíteni.

Karácsonyfatelep

Hazánkban az utóbbi években a megnövekedő kereslet miatt számos karácsonyfatelep létesült, ami a szarvasfélék számára kiemelkedő táplálékbázist jelent. Fontos tudni, hogy a karácsonyfatelepeken okozott kár nem tekinthető vadkárnak, így arra nem a fentiekben körülírt speciális kártérítési (vadkár) szabályok vonatkoznak. Ez nem jelenti azt, hogy a károsult a kárigényét ne érvényesíthetné a vadásztársasággal szemben, ezt azonban a vadászható állat által okozott kárért való felelősség általános szabályai alapján teheti meg.

Karácsonyfatelep

Ügyvédi közreműködés, jogi képviselet. Munkadíj helyett sikerdíj.

Ügyvédi irodánk a kártérítési jog területén évtizedes szakmai tapasztalattal, nagyösszegű kártérítési kifizetésekkel és elégedett ügyfelekkel rendelkezik. Az általunk nyújtott jogi képviselet teljes körű, megbízásunk esetén minden kárrendezéssel kapcsolatos terhet leveszünk ügyfeleink válláról. Ügyvédi Irodánk megbízásának a menete egyszerű, gyors és teljesen költségmentes. Díjazásunk pedig sikerdíjas.

01.

Kapcsolatfelvétel

Ügyvédi Irodánkkal történő kapcsolatfelvétel az alábbi elérhetőségek bármelyikén. Az ügyét feltárjuk, a további teendőkről és az esetleges tudnivalókról már ekkor tájékoztatjuk. Megbeszéljük a személyes konzultáció időpontját és helyszínét.

e-mail: info@drtatarborisz.hu
mobil: +3670 45 44 888

02.

Személyes konzultáció

A kapcsolatfelvételt követő napokban személyes konzultáció irodánk vezető ügyvédjével; méghozzá ott és akkor, ahol és amikor a károsultnak megfelel, az ország bármely pontján. Ekkor már az ügy részletes és érdemi átbeszélésére is sor kerül. Tájékoztatjuk az esélyekről, összegekről és a kifizetések várható időpontjáról.

03.

Ügyvédi megbízás

Amennyiben a személyes találkozó alapján az ügy jogi képviseletre alkalmas, akkor már ott, a személyes találkozón is megadhatja irodánk részére az ügyvédi megbízást.  Ezt követően a károsultnak egyéb teendője nincsen, ugyanis innentől kezdve a biztosítóval szemben ügyvédi irodánk képviseli.

dr. Tatár Borisz / irodavezető ügyvéd

Bízza magát szakemberekre, ez ugyanis a legjobb döntés, amit meghozhat, ha vétlen félként közlekedési balesetet szenvedett. Mert az elérhető legmagasabb kártérítés és sérelemdíj törvényi lehetőség és nem kiváltság. Mindenkinek, így Önnek is jár!