Az óvodai, iskolai baleset tekintetében az intézmény kártérítési felelőssége már annak bekövetkezése esetén megállapítható
Kártérítés.
Ha a gyermeket az óvodai elhelyezéssel vagy a tanulói jogviszonyával összefüggésben baleset éri, és a balesetben megsérül, akkor a balesetet szenvedett gyermek és adott esetben a szülők, vagy akár a testvérek is kártérítésre jogosultak.
Ez lényegében azt jelenti, hogy ha a gyermeket akár az óvodában, akár az iskolában baleset éri, akkor az intézménynek minden további nélkül kártérítési felelőssége keletkezik.
Minden esetben felel az óvoda és az iskola.
Az óvoda és az iskola minden esetben felel, ha a baleset bekövetkezett. Felelőssége ugyanis objektív, vétkesség nélküli. Vagyis nincs szükség arra, hogy az intézmény, vagy annak dolgozói részéről mulasztás, vagy szabályszegés történjen,
nincs szükség arra, hogy bárki is hibázzon.
(Larson Home: If you will be …)
A kártérítéshez elég pusztán a baleset bekövetkezése. Ez ugyan nem jelenti azt, hogy az óvoda és az iskola a kártérítési fizetési kötelezettsége alól később ne tudná magát kimenteni, erre azonban csak nagyon szűk jogi lehetőségek állnak a rendelkezésére. Így ez a mentesülés a gyakorlatban az intézmény részéről csak nagyon ritka és szélsőséges esetekben járhat sikerrel. Ha tehát az intézményi keretek között bekövetkezett a baleset, a károsult gyermek és családja számíthat kártérítésre.
Az intézmény fizet.
Fontos, hogy a jogszabályok alapján a károsult közvetlenül az oktatási-nevelési intézménnyel, azaz az óvodával, iskolával szemben érvényesítheti a kárigényét és nem az ott dolgozó pl. óvónővel, dajkával vagy tanítóval szemben. Ez sok szempontból kedvező a károsult gyermek és családja számára. Többek között azért is, mert a szülőknek a gyermekük ügyében nem a gyermekhez és akár az egész családhoz közel álló nevelővel vagy tanítóval kell jogvitába bocsátkozniuk.
Így a kárigény érvényesítése ilyesfajta kellemetlenséggel biztosan nem fog járni.
Illetve nem utolsó sorban azért is, mert az intézmény részéről – a felelősségbiztosítón keresztül – a kártérítés és sérelemdíj kifizetésére rendelkezésre áll egy erre fenntartott pénzügyi fedezet is.
Kártérítés és sérelemdíj.
Az óvodai, iskolai baleset során bekövetkező vagyoni károk és egészségkárosodás kompenzálására az intézmény kártérítést és sérelemdíjat köteles fizetni. Az intézmény tehát a gyermek és családja teljes kárát megtéríti, ideértve a vagyoni károkat és a sérelemdíjat is. Azt, hogy az egyes baleseti sérülésekre milyen összegű sérelemdíjat kell fizetnie az intézménynek, kizárólag a bírói gyakorlat alapján állapítható meg. Erre vonatkozóan ugyanis sehol nem található tételes jogszabályi felsorolás, leírás vagy bármilyen jogi rendelkezés. Az kizárólag a magyar bíróságok több évtizedes ítélkezési gyakorlata alapján, annak ismeretében határozható meg, méghozzá mérlegelés útján.
Mivel az egyes károsultak esetében a baleseti sérülések mértéke a legenyhébbtől a legsúlyosabbig egészen nagy eltérést mutathat orvosi szempontból, ezért a megítélhető sérelemdíjak is legalább ugyanekkora eltérést mutatnak az egyes ügyekben, a néhány millió forintos sérelemdíjtól, egészen a több tízmillió forintos sérelemdíjig.
A kártérítést és a sérelemdíjat is az intézmény fizeti.
Nem szükséges pert indítani
Az óvodai, iskolai balesetek érvényesítéséhez nem feltétlenül szükséges pert indítani, hiszen a nevelési-oktatási intézmények kártérítési felelősségét jogszabály írja elő. A sérült gyermek és családja által indított kárügyek tehát sok esetben pereskedés és kompromisszumos döntések vállalása nélkül is lezárhatók, méghozzá belátható időn belül. Mivel azonban az ilyen típusú ügyek igen ritkán fordulnak elő a joggyakorlatban, ezért ahhoz elengedhetetlen lesz, hogy a károsultak szakszerű és az ilyen ügytípusokban gyakorlattal rendelkező jogi képviselettel rendelkezzenek.