A szülés mindig egy különleges esemény, amelyre a szülők izgatottan és reményekkel telve készülnek.
Azonban a szülésvezetés során bármikor kialakulhatnak váratlan helyzetek, amelyek súlyos következményekkel járhatnak az anya és a magzat számára: ilyen például a szülés alatti oxigénhiányos állapot, más néven hypoxia a magzatnál.
Ez komoly veszélyt jelenthet a magzat életére és egészségére, éppen ezért fontos, hogy a szülésvezetés során az orvosi protokollokat pontosan betartsák.
Amennyiben ez nem történik meg maradéktalanul, és emberi mulasztás miatt kerül veszélybe akár a magzat, akár az anya, a hozzátartozók jogosultak lehetnek kártérítés és sérelemdíj igénylésére.
Mit tehet a szülő, ha orvosi műhibára gyanakszik? – A legfontosabb tudnivalók néhány pontban:
- Ha felmerül a gyanú, hogy a szülésvezetés során orvosi műhiba történt, a szülők azonnal kérjenek jogi segítséget.
- A kártérítési igények érvényesítése érdekében alapos orvosi dokumentáció elemzés szükséges.
- Az oxigénhiányos állapot, a hypoxia jeleinek figyelmen kívül hagyása komoly következményekkel járhat, amelyekért a kórház felelőssé tehető.
- A császármetszés vagy vákuumos extrakció elmaradása vagy késedelmes alkalmazása súlyos orvosi mulasztásnak minősülhet.
- Ezért fontos, hogy a szülők tisztában legyenek a jogaikkal, és éljenek a kártérítés és sérelemdíj igénylésének lehetőségével.
Az oxigénhiányos állapot (hypoxia) veszélyei a szülés során

A magzat oxigénellátása létfontosságú az egészséges fejlődéséhez, és súlyos következményekkel járhat a légzéskimaradás időtartamától és az oxigénhiány mértékétől függően.
- Rövid távon kialakulhat acidózis, légzési elégtelenség, magas vérnyomás, véralvadási zavarok és veseproblémák.
- Ha a baba oxigénellátása hosszabb ideig szünetel, nő az agykárosodás kockázata.
- Hosszú távon az enyhe vagy közepesen súlyos oxigénhiány kognitív és viselkedési zavarokat, például hiperaktivitást, figyelemzavart, alacsony IQ-t vagy pszichotikus problémákat okozhat.
- A súlyos oxigénhiány következményei között szerepelhet az értelmi fogyatékosság, agyi bénulás (cerebrális parézis), epilepszia, valamint látás- és halláskárosodás is. Az azonnali orvosi beavatkozás csökkentheti a hosszú távú szövődmények kialakulásának esélyét.
Az oxigénhiány számos természetes okból is felléphet, ám a szülésvezetés során az orvos feladata, hogy ezt időben felismerje és megfelelően reagáljon rá.
Erre szolgál CTG (más néven NST) készülék, amely monitorozza a magzat szívfrekvenciáját és az anya méhösszehúzódásait: ezen adatok alapján az orvosok képesek azonnali döntéseket hozni a magzat védelme érdekében.
Az időben elvégzett császármetszés vagy vákuum extrakció életet menthet

Amennyiben a CTG (NST) készülék hypoxiára utaló jeleket mutat, az orvosok kötelesek sürgős beavatkozásokat alkalmazni.
A protokoll szerint két lehetőség is rendelkezésre áll:
- az egyik beavatkozás az azonnali császármetszés.
- egy másik opció a szülés vákuum extrakcióval történő mielőbbi befejezése, amit vákuumos szülésnek is neveznek.
Mindkét módszer célja a magzat minél gyorsabb világra segítése, hogy megelőzzék az oxigénhiány okozta súlyos agyi károsodást.
Ez a protokoll akkor is kötelező, ha a hypoxia kialakulása nem orvosi műhiba, hanem természetes körülmény következménye.
Mikor beszélhetünk orvosi műhibáról a szülés során?
Orvosi műhibáról akkor van szó, ha az egészségügyi ellátás során az orvosok nem tartják be a szülésvezetésre vonatkozó szakmai szabályokat.
Ez történhet például akkor, ha a CTG készüléket nem használják megfelelően, vagy a CTG regisztrátum értékelése hibás, és nem veszik észre az oxigénhiányos állapot jeleit.
Ha az orvos nem reagál időben a hypoxia jeleire, az magzati agyi károsodást okozhat, ami gyakran maradandó, és súlyos következményekkel járhat az újszülött életére nézve.
A kártérítés és sérelemdíj lehetőségei orvosi műhiba esetén

Ha bizonyítható, hogy a szülés során orvosi műhiba történt, a szülők és más hozzátartozók jogosultak kártérítés és sérelemdíj igénylésére a kórházzal szemben.
- A kártérítés célja, hogy fedezze a magzat egészségkárosodásából eredő vagyoni igényeket, például az egészségügyi kezelések, fejlesztések, gyógyászati segédeszközök költségeit.
- A sérelemdíj pedig a család nem vagyoni káraira nyújt kompenzációt. Ez az összeg a lelki fájdalmak, szenvedések elismeréseként jár.
Hogyan zajlik a kártérítési igény érvényesítése a kórházzal szemben?
A kártérítés és sérelemdíj igénylése jogi eljárás keretében történik, melynek jellemzői:
- a szülők első lépésben szakértői véleményt kérhetnek az esetről;
- ha az orvosi műhiba bizonyítást nyer, akkor a kórház felelőssé válik a károk megtérítéséért;
- a folyamatban jogi képviselet igénybevétele erősen javasolt, hiszen az ilyen ügyek összetettek;
- a szülőknek joguk van az orvosi dokumentáció megismeréséhez, amely tartalmazza a CTG (NST) készülék által rögzített adatokat is (ezek döntő bizonyítékul szolgálhatnak a kártérítési eljárás során).
A szülésvezetés különösen érzékeny terület – ne féljen segítséget kérni!

A szülésvezetés során az orvosoknak nemcsak az anya, hanem a magzat egészségére is kiemelten figyelniük kell.
Ez a kettős felelősség rendkívül nagy körültekintést és folyamatos megfigyelést igényel: egyetlen hiba vagy mulasztás is súlyos következményekkel járhat a gyermek és az anya életére vonatkozóan is.
Egy hypoxiában érintett baba fejlesztése, gyógykezelése folyamatos anyagi ráfordítást igényel, ez a kiadás hosszú éveken, sőt évtizedeken át terhelheti a szülőket.
Éppen ezért különösen fontos, hogy a család tisztában legyen a jogaival, és amennyiben felmerül az orvosi mulasztás lehetősége, mindenképp érvényesítsék a kártérítési igényeiket, melyek biztosítják, hogy a gyermek megkaphassa a szükséges kezeléseket és fejlesztéseket, a sérelemdíj pedig hozzájárul a család lelki kárainak enyhítéséhez.
Ne maradjon egyedül ebben a helyzetben – kérjen jogi képviseletet, és forduljon tapasztalt ügyvédhez, aki segít érvényesíteni a család jogait és biztosítani a szükséges támogatást a gyermek jövője érdekében!