A szülésvezetéssel kapcsolatos orvosi műhibák egészségügyi következményei

A szülésvezetéssel kapcsolatos orvosi műhibák egészségügyi következményei

A szülés az egyik legmeghatározóbb pillanat egy család életében.

Azonban sajnos előfordulhatnak olyan komplikációk, amelyek a magzat vagy az anya egészségét is veszélybe sodorják.

Az egyik legsúlyosabb ilyen eset a magzat oxigénhiányos állapota – orvosi nevén hypoxia –, amely a szülés során alakulhat ki, ha a magzat nem jut elegendő oxigénhez az anyaméhben.

A jó hír az, hogy az oxigénhiányos állapot a modern orvostechnikai eszközök, például a CTG (más néven NST) segítségével a legtöbb esetben időben felismerhető.

Ezek a készülékek folyamatosan figyelik a magzat szívfrekvenciáját és az anya méhösszehúzódásait, és lehetővé teszik, hogy az orvosok gyors és hatékony döntéseket hozzanak a magzat védelme érdekében.

Mi történik, ha az orvosok nem reagálnak időben?

Ha a CTG-készülék hypoxiára utaló jeleket mutat, az orvosok kötelesek beavatkozni. Ez legtöbbször az alábbi sürgős döntések egyikét jelenti:

  • azonnali császármetszés, vagy
  • vákuum extrakcióval történő szülésbefejezés.

Ha azonban a figyelmeztető jelek ellenére nem történik megfelelő orvosi beavatkozás, az komoly egészségkárosodáshoz vezethet – elsősorban a magzatnál, de (ritkább esetekben ugyan) az anyánál is.

Ilyenkor már nemcsak orvosi, hanem jogi felelősség is felmerül: orvosi műhibáról beszélünk.

A hypoxia következményei: súlyos, akár maradandó károsodások

A hypoxia következményei: súlyos, akár maradandó károsodások

Az oxigénhiányos állapot az egyik legsúlyosabb magzati veszélyforrás, mivel az agy oxigénellátásának kimaradása akár visszafordíthatatlan idegrendszeri károsodást is okozhat, sőt, akár a magzat elvesztésével is járhat.

Az oxigénhiányt elszenvedő, de élve születő babák esetében pedig az alábbi kockázatok állnak fenn:

  • mozgásszervi problémák,
  • neurológiai zavarok,
  • érzékszervi károsodások (hallás, látás),
  • értelmi és beszédfogyatékosság,
  • legsúlyosabb esetben: spasztikus tetraplégia, azaz négy végtagi bénulás.

Az érintett gyermekek gyakran élethosszig tartó segítségre szorulnak az olyan alapvető tevékenységekben is, mint az ülés, felállás, járás, tisztálkodás vagy étkezés – éppen ezért tartja a szakirodalom a hypoxiát az egyik legveszélyesebb magzati bántalomnak, ami szülésvezetés során érheti a magzatot.

A következmények nem állnak meg a születés pillanatánál

Az oxigénhiányból eredő állapot idővel tovább romolhat, újabb egészségügyi problémák is kialakulhatnak:

  • kontraktúrák, deformitások,
  • ízületi instabilitás,
  • refluxbetegség, vagy más emésztőrendszeri zavarok.

Ezek újabb kezeléseket, gyakran műtéteket, injekciós terápiákat igényelnek, ami tovább növeli a család anyagi és lelki terheit.

Kártérítési lehetőségek orvosi műhiba esetén

Kártérítési lehetőségek orvosi műhiba esetén

A tapasztalatok szerint minél súlyosabb a gyermek maradandó károsodása, annál inkább szüksége lesz a szülei aktív támogatására, annál több eszköz beszerzése válik szükségessé, és annál magasabb szintű egészségügyi ellátást kell számára biztosítani a jövőben.

Ez azt jelenti, hogy amennyiben a gyermek egészségkárosodása súlyos, élete végéig rendszeres egészségügyi kezelésekre, fejlesztésekre és rehabilitációra lesz szüksége, emellett különféle orvosi segédeszközök beszerzése is elengedhetetlenné válik, és az életvitel költségei jelentősen megnövekednek majd körülötte.

Ha bizonyítható, hogy a hypoxiás állapotot az orvosok nem kezelték megfelelően, és ez okozta a magzat maradandó egészségkárosodását, akkor a kórház kártérítési felelőssége megállapítható.

A szülők és más hozzátartozók az alábbi igényekkel élhetnek:

  • kártérítés: a gyermek ellátásával kapcsolatos vagyoni károk (pl. gyógyászati segédeszközök, fejlesztő eszközök, átalakított lakókörnyezet) megtérítése.
  • sérelemdíj: a család lelki és érzelmi szenvedésének kompenzációja, amely a nem vagyoni kár elismerését szolgálja.

A kártérítési összeg mértéke nagymértékben függ a gyermek állapotától és az egészségkárosodás súlyosságától.

Miért fontos a jogi képviselet?

Egy orvosi műhibával kapcsolatos kártérítési eljárás során a bizonyítási teher általában a károsult felet terheli, ami egy rendkívül összetett és szakértelmet igénylő jogi folyamat.

A sikeres eljáráshoz elengedhetetlen:

  • az orvosi dokumentáció részletes elemzése (CTG/NST-görbék másolatai, újszülöttkori zárójelentés, stb.)
  • szakértői vélemény beszerzése,
  • pontosan megfogalmazott vagyoni és nem vagyoni igények előadása.

Fontos, hogy a jogi képviselet során minden olyan költséget, kiadást és igényt érvényesítsenek, amely a gyermek állapotának fenntartásához és fejlesztéséhez szükséges – mert ez az alapja annak, hogy a család teljes értékű támogatást nyújthasson gyermekének.

Ne maradjon egyedül – kérjen segítséget időben!

Ne maradjon egyedül – kérjen segítséget időben!

Az orvosi műhibák következményei súlyosak, de a család nincs egyedül.

A jogi képviselet mellett más szakértők is kulcsszerepet játszhatnak a gyermek megfelelő ellátásában és a család támogatásában:

  • gyermekneurológus, aki pontos diagnózist ad az agyi károsodás mértékéről;
  • fejlesztő pedagógusok és terapeuták, akik személyre szabott foglalkozásokat tartanak;
  • rehabilitációs szakorvos, aki a mozgásszervi és egyéb fizikai problémák enyhítésére tesz javaslatot;
  • gyógytornász, konduktor, logopédus, akik a gyermek fejlődését napi szinten segítik;
  • szociális munkás vagy családsegítő, aki a támogatások, kedvezmények és segélyek intézésében nyújt segítséget.

Mindez természetesen komoly anyagi terhet ró a családra, éppen ezért, sérelemdíjon túlmenően minden olyan költséget, amely a gyermekkel kapcsolatban az esetleges orvosi műhiba következtében merül fel, végső soron a kórház köteles megtéríteni.

Kiemelten fontos, hogy a kártérítési eljárás során ezek a költségek – mind a már korábban, a születéstől kezdődően felmerültek, mind a jövőben várható kiadások – maradéktalanul, „az utolsó forintig” megtérítésre kerüljenek, méghozzá a lehető leghamarabb, hiszen ez akár a gyermek egész életére szóló támogatást is jelenthet.

Nem szabad azonban halogatni!

Nem szabad azonban halogatni!

Az orvosi műhibák felismerése, bizonyítása és jogi rendezése időigényes, érzelmileg megterhelő és szakmailag összetett feladat – de nem lehetetlen.

Minél korábban kér segítséget egy érintett család, annál nagyobb az esélye annak, hogy:

  • időben hozzájutnak a szükséges pénzügyi forrásokhoz,
  • a gyermek számára minden fejlesztés elérhetővé válik,
  • a szülők tehermentesülnek anyagilag, jogilag és lelkileg is.

Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy a kártérítési jogi eljárásban szakszerű és tapasztalt jogi képviselet álljon mellettük.

Ha bármilyen kérdése van, vagy konkrét jogi segítségre van szüksége, keressen bizalommal!

Ügyvédi közreműködés, jogi képviselet. Munkadíj helyett sikerdíj.

Ügyvédi irodánk a kártérítési jog területén évtizedes szakmai tapasztalattal, nagyösszegű kártérítési kifizetésekkel és elégedett ügyfelekkel rendelkezik. Az általunk nyújtott jogi képviselet teljes körű, megbízásunk esetén minden kárrendezéssel kapcsolatos terhet leveszünk ügyfeleink válláról. Ügyvédi Irodánk megbízásának a menete egyszerű, gyors és teljesen költségmentes. Díjazásunk pedig sikerdíjas.

01.

Kapcsolatfelvétel

Ügyvédi Irodánkkal történő kapcsolatfelvétel az alábbi elérhetőségek bármelyikén. Az ügyét feltárjuk, a további teendőkről és az esetleges tudnivalókról már ekkor tájékoztatjuk. Megbeszéljük a személyes konzultáció időpontját és helyszínét.

e-mail: info@drtatarborisz.hu
mobil: +3670 45 44 888

02.

Személyes konzultáció

A kapcsolatfelvételt követő napokban személyes konzultáció irodánk vezető ügyvédjével; méghozzá ott és akkor, ahol és amikor a károsultnak megfelel, az ország bármely pontján. Ekkor már az ügy részletes és érdemi átbeszélésére is sor kerül. Tájékoztatjuk az esélyekről, összegekről és a kifizetések várható időpontjáról.

03.

Ügyvédi megbízás

Amennyiben a személyes találkozó alapján az ügy jogi képviseletre alkalmas, akkor már ott, a személyes találkozón is megadhatja irodánk részére az ügyvédi megbízást.  Ezt követően a károsultnak egyéb teendője nincsen, ugyanis innentől kezdve a biztosítóval szemben ügyvédi irodánk képviseli.

dr. Tatár Borisz / irodavezető ügyvéd

Bízza magát szakemberekre, ez ugyanis a legjobb döntés, amit meghozhat, ha vétlen félként közlekedési balesetet szenvedett. Mert az elérhető legmagasabb kártérítés és sérelemdíj törvényi lehetőség és nem kiváltság. Mindenkinek, így Önnek is jár!